Zaznacz stronę

Jak oszczędzać prąd?

Zbiór porad, które możesz zastosować w domu i w firmie.

utworzone przez | gru 22, 2022

 ODCINEK 18 

Osiemnasty odcinek Adrian Stelmach i Paul Pachowicz dedykują wzrastającym kosztom energii w tym prądu. Powstał praktyczny zbiór porad i rozwiązań, które można zastosować w domu, firmie usługowej i firmie produkcyjnej.

Jak oszczędzić prąd? O oszczędnościach energetycznych, które można wprowadzić systemowo. 

Nieustannie rosnące ceny energii mają swój początek już w kwietniu 2020 roku. Powszechny i wszechobecny problem z gwałtownym wzrostem cen zmogliśmy zaobserwowoać na giełdach wraz z wybuchem pandemii.

Polska, Czechy i Ukraina w podobnym stopniu skłaniają się ku zużyciu węgla. Wyjątek nuklearny w Europie stanowi Francja, w której dominują elektrownie atomowe. Kraje Skandynawskie decydują się na odnawialne źródła energii, poszerzając tym samym wiedzę na temat samej hydrologii.

Ceny energii stają się realnym problemem nie tylko gospodarstwa domowego, ale i firm różnych wielkości. Jak nie tylko przetrwać w obliczu kryzysu, ale czerpać zyski? Sposoby na radzenie sobie przy nieustannie rosnących cenach energii są głównym tematem dzisiejszego osiemnastego odcinka podcastu cyfrowy bliźniak.

 

Czy ceny energii mają coś wspólnego z inflacją?

Istnieją realne korelacje pomiędzy rosnącą inflacją a cenami energii. Jeśli ceny energii się zatrzymają, zwolni również dynamika zmian inflacji. Łańcuch budowy wartości w przypadku wielu firm produkcyjnych jest rozsiany po całym świecie.

Firmy mogę przenieść produkcję do ciepłych krajów lub tzw. rajów podatkowych, ale tym samym zatrważającą zwiększą się np. koszty transportu. Co więcej – ceny ropy oddziałują nie tylko na sam transport. Ropa jest surowcem z którego powstaje wiele pochodnych.

Proces gospodarowania energią staje się coraz to bardziej złożony. Przed inflacją trudno – w przenośni i dosłownie – uciec. Z pomocą dla przedsiębiorstw przychodzą systemy budujące świadomość i pomagające usprawnić te obszary, w których jest to możliwe. 

 

Sprawdź za co płacisz

 

Na rynku pojawiły się urządzenia pozwalające monitorować zużycie prądu w danym obszarze. Ceny takich sprzętów dla indywidualnych użytkowników są niewielkie. Inwestycja związana z ich zakupu zwraca się niemalże natychmiastowo.

Być może zaskoczeniem okaże się dla Ciebie fakt, jak wiele pieniędzy tracisz przez załączony niepotrzebnie telewizor lub w momencie, w którym wychodząc do pracy zapomnisz zamknąć okno przy włączonym grzejniku – tym samym rzucając mu wyzwanie ogrzania całego miasta. Dostępne urządzenia podpinasz do gniazdka i z poziomu aplikacji możesz sprawdzić ich aktualne zużycie energii lub nawet natychmiastowo je wyłączyć.

Wdrożenie samej analizy daje ogromną świadomość, otwiera oczy na problem i staje się motywacją do zwiększenia skali monitoringu: “nie da się zarządzać czymś, co nie jest mierzone”

 

Jak oszczędzać prąd w biurze?

 

Z poziomu domownika przenieśmy się teraz do świata właściciela firmy, która wynajmuje przestrzeń biurową. W miejscu, w którym najemcy korzystają z części wspólnych mogą pojawiać się pewne wyzwaniay. Co zrobić, gdy nikt nie uważa się winnym drastycznym rachunkom za prąd?

Łatwo rozliczać oddzielne pomieszczenia i wynajęte piętro – trudności pojawiają się w momencie, w którym z danych obszarów korzystają nawet setki osób. Czy ceny najmu rozwiążą problem, a przy tym nie doprowadzą do zerwania dotychczasowych umów? Proste systemy pozwalają sprawdzić, gdzie w danym momencie zużywa się najwięcej energii mogą tutaj okazajć się bardzo pomocne.

Być może przez cały weekend w pustej sali konferencyjnej działa klimatyzacja. Może znów ktoś, jak w przytoczonym wyżej akapicie, wietrzy pomieszczenie przy włączonym ogrzewaniu. Za części wspólne dotychczas płacono dodatkowe i nieduże kwoty. Być może rozwiązaniem nie musi być drastyczna podwyżka i ryzyko idących za tym decyzji przeprowadzek najemców. Zdalny system pozwoli Ci sprawdzić, gdzie leży problem i stopniowo go niwelować.

 

Jak oszczędzać prąd w firmie produkcyjnej?

No dobrze – być może życie na home office przy rosnących cenach energii nie należy do najłatwiejszych. Wyobraź sobie jednak, przed jak dużym problemem stają zakłady produkcyjne – firmy, w których zużywa się niewyobrażalną ilość energii.

W grę wchodzi nie prozaiczny laptop, ale zaawansowane i dużych rozmiarów maszyny. Choć zwroty z inwestycji mogą okazać się szalone (jeśli urządzenie zwróci się w ciągu 3 lat mówi się, że było doskonałym wyborem), nie każdy jest w stanie wdrożyć systemy monitorujące z dnia na dzień i osiągnąć przy tym znaczące zyski. Zakup zaawansowanego sprzętu nie musi być więc pierwszym krokiem. Znamy optymalne rozwiązania!

  • Po pierwsze – zakład produkcyjny podzielmy na kilka obszarów. Osobno poszczególne części hali, osobno biuro. Jaki jest wpływ poszczególnych obszarów na przychód? Trudno wyciągać wnioski, gdy nie mamy danych. 
  • Zatrudnienie konsultanta z zewnątrz jest jedną z rozsądniejszych decyzji jaką możesz podjąć na tym etapie. W dużych rozmiarów zakładzie wdrożenie systemu IT, który pomoże w zbieraniu i analizie danych z zużycia energii może się okazać inwestycją, która w obecnych czasach najszybciej się zwróci. Taka osoba jest w stanie m.in. podzielić firmę na nieprzypadkowe obszary, pokazać optymalne rozwiązania, podać ceny, obliczyć ewentualny zwrot (choć w dzisiejszych czasach nie jest to najłatwiejszy szacunek). Osoba z pomysłem i wiedzą ułatwi proces i pomoże uniknąć niepotrzebnych błędów. 

ERP może odgrywać kluczową rolę w optymalizacji zużycia energii

  • Dane z liczników muszą się gdzieś znaleźć – i nie wymusza to na przedsiębiorcy posiadania zaawansowanego ERP. Automatycznie notowany raport to rozwiązanie możliwie najwygodniejsze i miarodajne. Prosty raport w Excelu może stworzyć każdy, kto odczyta dane z liczników, a następnie zestawi je z tym, co aktualnie działo się na hali, co było produkowane, etc. Konkretne liczby i informacje pomogą wdrożyć dopasowane rozwiązania. Kluczem jest (nawet najłatwiejszy) system, który pomaga wyciągać wnioski.
  • Jeśli wcześniej w zakładzie stosowany był ERP sprawa wydaje się łatwiejsza – jeśli automatyzacja jest na ten moment przedsiębiorstwu obca, proces nie musi być skokiem na głęboką wodę. Warto jednak wspomnieć – nie każdy ERP jest przygotowany pod system oszczędności energetycznych.
  • Każdy z systemów analizy działa osobno – osobno monitorujemy zużycie energii, osobno poszczególne przychody z produkcji etc. – do zaawansowanych analiz przydatna będzie BI (Business Inteligence). Stopniowo wdrażając automatyzację często zauważamy kolejne potrzeby – krok po kroku powstaje holistyczna mapa fabryki, później rozwija się cały e-commerce, tworzy się szczegółowa analiza aż do powstania ERP.

 

Ukryte benefity

Wdrażanie do firmy zautomatyzowanego systemu nie brzmi kolorowo. Zadanie wydaje się skomplikowane i czasochłonne. Nowe pojęcia, zdefiniowanie celów, tworzenie obszernych analiz i szukanie ukrytych kosztów to prawdziwe wyzwania. Czy oszczędności energetyczne kryją pod sobą coś więcej – niż “tylko” – finansowe benefity?

  • Zakup nawet prostego domowego licznika otwiera oczy i buduje świadomość. Zaczynamy się edukować i rozumieć, co i jak działa i ile kosztuje. Przy tym zdajemy sobie sprawę z rangi problemu, co pcha nas do działania. Zyskujemy motywację i widzimy, co tracimy. Zaczyamy myśleć w kategoriach ROI i uciekających pieniędzy.
  • Pochylenie się nad tematem monitorowania zużycia energii potrafimy oszacować, jaki jest stosunek rachunków za prąd względem całych naszych przychodów. W końcu możemy osadzić informację w szerszym kontekście.
  • Monitorując zużycie energii budujemy także mocny brand marki – firma, która dba o obniżenie śladu węglowego  jest nowoczesna, ekologiczna i myśli o przyszłości. 

Bardziej oczywiste benefity

  • Wprowadzając system oszczędności energii szybko wyłapujemy ludzkie błędy – ktoś zapomniał wyłączyć maszynę lub od tygodnia w zamkniętym biurze pali się światło.
  • Kluczowy benefit to możliwość oszacowania aktualnej marżowości firmy. Czy cała podwyżka powinna spocząć na barkach klienta? Jak funkcjonuje nasza energia? My świadomie zarządzamy kosztami energii – dzięki temu nasz konkurent podniesie cenę produktu o 9 zł, gdy dla nas podwyżka o 5 zł będzie satysfakcjonująca. Zarządzając kosztami jesteśmy w stanie zachować konkurencyjność. A może i wyłapiemy, czy nasz przeciwnik w biznesie jest równie na czasie? Nie każdy – zwłaszcza duży klient, będzie godził się stale rosnące ceny.
  • Mówi się, że aż 60% osób pracujących w biurach narzeka na oświetlenie i temperaturę w miejscu pracy. Tym samym szybko połączyliśmy temat energetyki z komfortem człowieka. Well-being pracowniczy nie raz gra w firmie główne skrzypce. Niezadowolony pracownik jest mniej produktywny. Być może źródło gigantycznych rachunków za energię nie ma nic wspólnego z ogrzewaniem. Nie ma więc potrzeby, by oszczędzać prozaiczne kwoty kosztem zdrowia i komfortu pracy np. informatyków. Benefity zmieniają się z rozwojem przedsiębiorstwa, ale jedno jedno pewne – o wykwalifikowaną kadrę, o osoby, na których nam zależy warto dbać. Pojęcie employer brandingu mówi nam o tym, czym jest budowanie wizerunku firmy, jako dobrego i przyjaznego miejsca do rozwoju. Szkoda tracić na opinii przez tak codzienne, a po ludzku niebłahe niedogodności. 

     

    Sprawnie i świadomie

     

    Monitorowanie zużycia energii i wyciąganie wniosków pomaga organizacji zbudować odporność wobec stale rosnących cen energii. Świadomość pomaga wyciągać wnioski, optymalizować zużycie energii w firmie i dzięki temu uzyskać możliwość pozostania konkurencyjnymi wobec innych firm. Sprawne wdrożenie systemu przekłada się nie tylko na zmniejszenie rachunków, ale i wpływa na całokształt funkcjonowania przedsiębiorstwa.

    Sprawdź poprzedni wpis o tym co to jest inflacja?

    Materiały:

    Cyfrowy Bliźniak

    Sprawdź inne odcinki

    Powiązane odcinki

    Ślad węglowy – o co w nim chodzi?

    Ślad węglowy - na czym polega? Ślad węglowy i efekt cieplarniany. Na czym polegają te zjawiska i jaki mamy na nie wpływ? ODCINEK 45  Czym jest ślad węglowy? Na czym polega efekt cieplarniany? W tym odcinku poruszamy istotne i coraz bardziej aktualne zagadnienie - ślad...

    Jak kupować rozwiązania Przemysł 5.0?

    Jak kupować rozwiązania Przemysł 5.0? W jaki sposób dokonać skutecznego zakupu rozwiązań opartych o piątą i czwartą rewolucję przemysłową? ODCINEK 44  Industry 5.0 - Jak kupić nowoczesne rozwiązania technologiczne? Dziś skupimy się na kluczowych etapach implementacji...

    0 komentarzy

    Wyślij komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *