Zaznacz stronę

Czy Przemysł 5.0 nam zagraża?

Czy mamy do czynienia z piątą rewolucją przemysłową, czy eweolucją tej czwartej?

utworzone przez | lip 10, 2023

 ODCINEK 41 

Dzisiaj, skupimy się na Przemysł 4.0, omówimy technologie, które go wspierają i zastanowimy się, czy już jesteśmy na progu Przemysłu 5.0. Zaprasza Adrian Stelmach i Paul Pachowicz.

Jak wygląda dziś Przemysł 4.0 i czy piąta rewolucja już się rozpoczęła? 

W dzisiejszym odcinku Cyfrowego Bliźniaka kontynuujemy rozpoczęty w ubiegłym tygodniu temat Przemysłu 4.0. Po powrotach do historii digitalizacji patrzymy na świat przemysłu z dzisiejszej perspektywy. Czy Przemysł 4.0 to rozdział zamknięty? Czy możemy mówić o początkach piątek rewolucji? 

Zakończona rewolucja 

Zanim przejdziemy do rozmów nad intensywnie rozgrywającą się w świecie przemysłu digitalizacją, wróćmy na chwilę do historii. W ostatnim podcaście przeanalizowaliśmy krok po kroku przeszłość trzech minionych rewolucji. Przełom można było nazwać po czasie, zbierając pod jeden parasol różne nowości technologicznych. Poszczególne elementy łączy jeden kluczowy mianownik. Co było nim w historii?

  • I rewolucja stanęła pod znakiem mechanizacji i wynalezienia silnika parowego.
  • II rewolucja to przede wszystkim elektryczność, telegraf – równolegle także tramwaj, samochód, wynalezienie żarówki. 
  • Czas III rewolucji przypisano automatyzacji i robotyzacji – na rynku pojawiły się pierwsze komputery.

Od ok. 2009 roku mówimy o Przemyśle 4.0, w którym rośnie w siłę komunikacja pomiędzy ludźmi i maszynami. Pojawiają się pierwsze zapytania: czy na tym etapie zmian coś jeszcze może się wydarzyć?

Przemysł 4.0 – na czym się koncentruje? 

Czwarta rewolucja przemysłowa ma swój początek kilkanaście lat temu i według oficjalnych ustaleń, wciąż trwa. W jakich obszarach możemy szukać kluczowego mianownika Przemysłu 4.0? Ostatnie lata upłynęły przede wszystkim pod pojęciami automatyzacji i cyfryzacji, na które składa się więcej narzędzi, takich jak, internet rzeczy, big data, sztuczna inteligencja aż po przechowywanie danych w chmurze, o których rozmawiamy.

Internet rzeczy – IOT 

Ważną składową Przemysłu 4.0 jest wszechobecny internet rzeczy – IOT. IOT umożliwia komunikację pomiędzy różnymi rzeczami: pralka komunikuje się z lodówką, lodówka ze stacją pogodową, a następnie stacja przesyła dane do internetu. Na prostym przykładzie z życia: automatyzować możemy zamówienie proszku do prania lub uzupełniać zapas mleka w lodówce. W przemyśle mowa o współ komunikacji między sensorami bez uczestniczenia w procesie człowieka. Dzięki IOT dane zczytywane są i przetwarzane w czasie rzeczywistym bez ingerencji pośrednika. Efektem może być zmiana, np. zatrzymanie lub przyspieszenie wybranego procesu. 

Co nam daje internet rzeczy? 

  1. Dane są zbierane w jednym miejscu w dużych ilościach.
  2. Część decyzji jest podejmowanych bez udziału człowieka – odchodzi ten konkretny obowiązek 

Rewolucja sztucznej inteligencji

Ważnym, jeśli nie najważniejszym, elementem Przemysłu 4.0 jest rozwój sztucznej inteligencji. AI to narzędzie technologiczne dające możliwość komputerowego odwzorowania ludzkiego mózgu. AI uczy się myśleć, analizować, podejmować decyzje i wyprowadzać wnioski bez udziału człowieka. Przewagą sztucznej inteligencji jest możliwość zobaczenia szczegółów niewidocznych dla użytkownika.

Chmura obliczeniowa i big data

Big data pozwala zbierać setki tysięcy danych w sekundę. IOT dostarczają dane. Big data gromadzi (i wstępnie przetwarza) dane, a AI przetwarza i dostarcza wnioski. Gdzie zachodzą wszystkie te procesy? Chmura obliczeniowa to outsourcing kosztów przetwarzania wszystkiego wymienionego powyżej. Chmura to duża baza danych – pośrednik w postaci internetowych farm. Tego typu serwery dostarczają nam potrzebną moc na żądanie. Komputer zużywa cały czas tyle samo prądu – tutaj korzystamy z mocy, która jest potrzebna nam w danym momencie. To jak indywidualny zakup produktu w sklepie w porównaniu do hurtowników, którzy kupują wiele sztuk tego samego. Podobnie działają farmy danych – używamy ich, gdy ich potrzebujemy. 

System cyber fizyczny

Czym nazywamy system cyber fizyczny? Jest to przede wszystkim wykorzystanie komputerów, mocy obliczeniowej, poprzednich technologii, do tego, żeby wykorzystywać fizycznie elementy. Istotnym przykładem jest robotyka, która wchodzi w ramy Przemysłu 4.0 chociaż. Swoje początki roboty mają już w III rewolucji, pod koniec lat 60. ubiegłego wieku. Ich dzisiejsze wykorzystanie m.in. w medycynie, wchodzi dziś na zupełnie inny poziom szczegółowości. Równolegle w Przemyśle 4.0 do gry wchodzi druk 3D, który okazuje się łatwiejszym i tańszym rozwiązaniem w momencie, w którym mamy wyprodukować daną rzecz tylko jeden raz. 

AI – co się zmieniło? 

W kontekście rewolucji przemysłowych stale powraca temat AI. Warto zauważyć jednak, że sztuczna inteligencja została wymyślona nie wczoraj, ale dziesiątki lat temu. Co się zmieniło? Na czym polega przełom? Powszechny dostęp do jej zasobów. Zyskaliśmy interfejsy do użytkowania przez każdego z nas – nie tylko w B2B ale już także w B2C. 

Mianownik Przemysłu 4.0

Przemysł 4.0 koncentruje się na usprawnieniu komunikacji pomiędzy maszynami. Słychać teorie głoszące, że skoro wszyscy mamy z tym styczność, aktualnymi zmianami steruje już Przemysł 5.0. Czy teoria może być prawdziwa? Wiele się teraz mówi o AI, ale dopiero kiedy będzie funkcjonować autonomiczna fabryka (w pełni lub w 99%) to być może dopiero wtedy będzie można uznać to za przełom. W kontekście czwartej rewolucji istnieje przeświadczenie głoszące, że docelowo w przemyśle zniknie w dużej mierze rola człowieka. Będzie się dało programować i ulepszać AI coraz bardziej. Być może kropkę nad i postawi fabryka działająca jeszcze w większej mierze bez udziału człowieka niż dotychczas.

Sztuczna inteligencja – nowa rewolucja? 

Jesteśmy zwolennikami teorii, że Przemysł 4.0 wciąż trwa. Jakie są prognozy? Wokół AI zostanie zbudowane tak wiele narzędzi, że staną się one piątą rewolucją przemysłową. AI nie jest osobą rewolucją, ale może zapoczątkować kolejną. Jest za wcześnie, żeby stwierdzić, czy to jest ten moment. Być może nie będzie już tak groundbreaking rewolucji, jakie odnotowaliśmy w historii. Pojawia się pytanie: czy jesteśmy w stanie zrobić ewolucję, nie rewolucję i wymyślić coś takiego, jak silnik parowy? Czas pomiędzy kolejnymi rewolucjami stale się skraca.

Do jakich my dochodzimy wniosków? Przemysł 4.0 jeszcze trwa, a rozwój AI ma szansę doprowadzić świat technologii do kolejnej rewolucji. Czy zgadzasz się z powyższym stwierdzeniem? Gdzie według Ciebie leży linia oddzielająca Przemysł 4.0 od Przemysłu 5.0? 

Zapraszamy do komentowania, opiniowania, zadawania pytań i subskrypcji kanału. W przyszłym tygodniu kontynuujemy temat rewolucji w świecie przemysłu!

Materiały:

Cyfrowy Bliźniak

Sprawdź inne odcinki

Powiązane odcinki

Ślad węglowy – o co w nim chodzi?

Ślad węglowy - na czym polega? Ślad węglowy i efekt cieplarniany. Na czym polegają te zjawiska i jaki mamy na nie wpływ? ODCINEK 45  Czym jest ślad węglowy? Na czym polega efekt cieplarniany? W tym odcinku poruszamy istotne i coraz bardziej aktualne zagadnienie - ślad...

Jak kupować rozwiązania Przemysł 5.0?

Jak kupować rozwiązania Przemysł 5.0? W jaki sposób dokonać skutecznego zakupu rozwiązań opartych o piątą i czwartą rewolucję przemysłową? ODCINEK 44  Industry 5.0 - Jak kupić nowoczesne rozwiązania technologiczne? Dziś skupimy się na kluczowych etapach implementacji...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *