Zaznacz stronę

Automatyzacja a konsument

Jakie znaczenie dla konsumenta mają inwestycje technologiczne firmy produkcyjnej?

utworzone przez | kwi 27, 2023

 ODCINEK 36 

Dowiedz się, jak nowoczesne technologie pozwalają na szybszą i efektywniejszą produkcję, personalizację, ochronę środowiska i tworzenie nowych miejsc pracy. Zaprasza Adrian Stelmach i Paul Pachowicz.

Jak automatyzacja i robotyzacja wpływa na Twoje życie?

O realnych możliwościach jakie daje technologia

W poprzednim odcinku Cyfrowego bliźniaka rozmawialiśmy o pojęciu automatyzacji i robotyzacji w kontekście firm produkcyjnych. Kontynuując temat digitalizacji, dziś kierujemy uwagę w stronę użytkownika końcowego. W jaki sposób stosowanie technologii przez firmę może być dla nas benefitem. Jak robotyzacja wpływa na nas, jako na konsumenta?

Poprawa jakości 

Dzięki automatyzacji produkcji, proces staje się lepiej zarządzany. To znów znajduje swoje odzwierciedlenie w poprawie jakości, którą możemy monitorować na każdym etapie produkcji. Maszyny wykonują pewne procesy w dokładnie ten sam sposób. Jest więc mniejsze pole do popisu, żeby powstała usterka. Błędy często wynikają z tego, że coś wykonuje się niestandardowo. Druga sprawa to kwestia samego badania jakości. Jeśli kupujemy coś od dużej zautomatyzowanej firmy – ryzyko i zwrot, że coś jest nie tak są bliskie zeru. 

Wpływ na użytkownika końcowego

Co automatyzacja daje klientowi? Przede wszystkim finalny koszt jest mniejszy. Jesteśmy w stanie kupić rzeczy taniej, bo cały proces wytworzenia produktu został zoptymalizowany. Technologie są coraz nowsze i powodują obniżenie kosztów, co nazywamy deflacją konsumencką. Z roku na rok zakłady w warunkach naturalnych produkują wytwory coraz taniej. Z punktu widzenia konsumenta: rzeczy są robione lepiej i stają się jeszcze tańsze w porównaniu z rynkami konkurencyjnymi. 

Pewne zaufanie

Dzięki automatyzacji efektywność produkcji się zwiększa. Co za tym idzie – cena może być optymalizowana. Dany brand miał historię, że jego towary nie działały albo żywność była niezdatna do spożycia. Łatwo zburzyć zaufanie. Jeden problem sprawiał, że biznes znikał. Automatyzacja pomaga unikać błędów, a gdy już się pojawiają pozwala na sprawne wykrycie momentu, w którym coś poszło nie tak. Dzięki oznaczeniom partii produkt można od razu wycofać z rynku.

Efektywna produkcja

Szybkie wytwarzanie produktów jest możliwe dzięki automatyzacji procesów zaawansowanych narzędzi i maszyn produkcyjnych. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli na coś jest popyt i będziemy chcieli dany produkt kupić, dzięki automatyzacji i robotyzacji zrobimy to szybko, bo cały proces jest pod to przygotowany. Są towary sezonowe i tymczasowe trendy. Towar szybko zniknie z półek, na co tylko zautomatyzowana firma będzie przygotowana. Braki szybko zostaną uzupełnione. 

Personalizacja

Co daje konsumentowi automatyzacja i robotyzacja? Możliwość personalizacji produktów wchodzi na wysoki poziom. Co ważne – pod personalizacją rozumiemy dwa aspekty: 

  • E-commerce umożliwia budowanie swojego własnego towaru. W sklepie online z pominięciem człowieka przebiega cały proces doboru detali. Wszystko dzieje się automatycznie, a użytkownik jest w stanie cały proces sam przeklikać i stworzyć np. dedykowaną do swojego mieszkania roletę.
  • Czasami pod pojęciem personalizacji kryje się magazyn z jednym produktem pod różnymi wariantami, czyli np. plakietki, na których większość klientów znajdzie wersję ze swoim imieniem.

Ochrona środowiska

Technologia umożliwia monitorowanie ilości zużywanej energii. Maszyna może wykorzystać jej bardzo dużo, ale wciąż może być mimo tego skuteczna względem produkcji tradycyjnej. 

Automatyzacja pozwala sprawnie odpowiedzieć na wiele pytań: ile CO2 firma wytwarza?, jaki jest ślad węglowy podczas produkcji, ile surowca musimy zmarnować, żeby ten produkt wyprodukować? Finalnie wszystko odbija się w cenie produktu. Klient płaci za litr, który został wytworzony, a nie mililitr, który otrzymał. 

Wykrywanie błędów

Automatyzacja to także kontrola jakości w czasie rzeczywistym. Nowoczesna technologia znajduje błędy i kontroluje proces na każdym etapie produkcji. ERP kieruje i zapisuje historię. Dzięki automatyzacji możemy łatwo dojść do sedna problemu i wyeliminować wadliwy produkt z rynku. 

Rola człowieka w procesie

Automatyzacja i robotyzacja prowadzi do powstania nowych zawodów, nowych miejsc pracy. Spójrzmy przez pryzmat historii rolnictwa. Dawniej do szybkiego zaorania pola potrzebna była masa ludzi. Teraz wystarczy jeden operator maszyny, a niekiedy wystarczy sama maszyny autonomiczna. Dlaczego firma się automatyzuje? Zazwyczaj w przedsiębiorstwie pojawia się plan, aby wytwarzać więcej. Maszyna w jednostce powierzchni jest w stanie wytworzyć więcej niż ludzie. W każdym koszcie produktu jest element zysku – im więcej automatyzacji tym finalnie taniej. W ostatnim odcinku wprowadzającym do Automatyki i Robotyki rozmawialiśmy dla kontrastu o tym, że robot nie zastąpi człowieka. Rynek pracy naturalnie ewoluuje. Technologia daje możliwości. 

Innowacyjny konkurent

Firmy zdigitalizowane są w stanie szybciej adresować wymagania klientów i je spełniać. Tym samym stają się silną konkurencją. Jeśli produkują one taniej i szybciej, są do przodu względem zakładów, które się nie unowocześniły. Na poziomie wartości często jako konsumenci lubimy utożsamiać się z firmami. Innowacyjność jest ważną cechą. Może to zostać wykorzystane z poziomu zarówno marketingu, sprzedaży, relacji klienckich, jak i kultury ESG. Istnieje wiele benefitów tego, że firma jest nowoczesna. Nieprzerwana innowacja daje możliwość pozostania konkurentem jak najdłużej. Coraz więcej firm niedostosowanych kończy swoją działalność. 

Działania in house

W związku z lock downami na sile przybrał trend produkowania coraz więcej in house (w obrębie zakładu). Powodem jest obawa przed problemami z łańcuchem dostaw (które nadal nie wróciły do formy sprzed lockdownu). W niektórych przypadkach globalizacja jest bardzo trudna. Na jeden samochód składa się wielu podwykonawców. W firmie spożywczej proces jest mniej skomplikowany. Plusem działań in house jest oszczędność pieniędzy przy pośrednikach i niezależność. Znika ryzyko zawodności podwykonawców. Na każdym etapie produkcji jest marża, która przekłada się na cenę końcową. Ciekawym przykładem jest struktura organizacji SpaceX Elona Muska. Jakie jest jej główne założenie? Koszty produkcji rakiet są minimalizowane dzięki temu, że wszystko powstaje wewnątrz organizacji.  

Zaufany brand 

W branży technologicznie – i nie tylko – kupujemy dobra, gdy utożsamiamy się z ich brandem. Ważnym aspektem z poziomu konsumenta jest patrzenie na to, jak bardzo zautomatyzowana jest dana firma. Powtarzalność i stabilność produktu daje gwarancję jakości. Warto wiedzieć, w jaki sposób odbywa się produkcja. Wszystkie firmy, którymi zarządza Elon Musk mają wspólny mianownik: częsta zmiana i eliminowanie wszystkiego, co nie przynosi wartości. Im firma lepiej zarządza, lepiej dostosowuje się do potrzeb i trendów, tym więcej benefitów otrzymuje konsument.

Materiały:

Cyfrowy Bliźniak

Sprawdź inne odcinki

Powiązane odcinki

Ślad węglowy – o co w nim chodzi?

Ślad węglowy - na czym polega? Ślad węglowy i efekt cieplarniany. Na czym polegają te zjawiska i jaki mamy na nie wpływ? ODCINEK 45  Czym jest ślad węglowy? Na czym polega efekt cieplarniany? W tym odcinku poruszamy istotne i coraz bardziej aktualne zagadnienie - ślad...

Jak kupować rozwiązania Przemysł 5.0?

Jak kupować rozwiązania Przemysł 5.0? W jaki sposób dokonać skutecznego zakupu rozwiązań opartych o piątą i czwartą rewolucję przemysłową? ODCINEK 44  Industry 5.0 - Jak kupić nowoczesne rozwiązania technologiczne? Dziś skupimy się na kluczowych etapach implementacji...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *