Zaznacz stronę

DTM

Kim jest menedżer przyszłości?

utworzone przez | kwi 20, 2023

 ODCINEK 33 

DTM i jego rola ewoluuje wraz z rozwojem przemysłu. Dowiedz się, jak Digital transformation manager pozwoli ci wejść na poziom 4.0.

Zaprasza Adrian Stelmach i Paul Pachowicz.

DTM – Kim jest Digital transformation manager?

Czyli o wyzwaniach nowoczesnego managera cyfrowego 

 

W dzisiejszym odcinku Cyfrowego Bliźniaka kontynuujemy tematykę digitalizacji przedsiębiorstwa. Dziś przyglądamy się jednak nie samemu procesowi, ale konkretnemu człowiekowi, który kieruje całym wdrożeniem. Nowoczesny manager cyfrowy to stosunkowo nowy, lecz zyskujący coraz to większą popularność zawód. Jakim wyzwaniom Digital transformation manager musi stawić czoła? Jakie cechy są niezbędne, by działać skutecznie? To główne z tematów dzisiejszego odcinka. 

 

Nowoczesny manager cyfrowy – kim jest? 

 

Digital transformation manager to osoba odpowiedzialna za wdrażanie cyfryzacji do przedsiębiorstwa. Jego zadaniem jest przeprowadzenie digitalizacji i wprowadzenie nowoczesnych technologii z punktu A do samego końca roat mapy. Stanowisko nowoczesnego managera cyfrowego dopiero zyskuje na popularności. Na ten moment powszechne jest przede wszystkim w dużych podmiotach. Razem z wdrożeniem cyfryzacji łączy się szereg zadań – od znajomości nowości technologii po kompetencje miękkie. 

 

Wiedza o technologii 

 

Co osoba na stanowisku Digital transformation managera powinna wiedzieć? Samo hasło managera oznacza, że jest to pracownik odpowiedzialny za realizację całego procesu. W tym przypadku rozumienie technologii jest cechą kluczową. Niezależnie od tego, w jaki sposób zbudowany jest zespół, który wprowadza dane zmiany w firmie, nowoczesny manager staje się swego rodzaju pośrednikiem. Dyktuje przy tym tempo, dba o komunikację i objaśnia niuanse oraz możliwości technologiczne otoczeniu, którego proces dotyczy. 

 

Kontakt z zarządem

 

Digital transformation manager musi znać technologie aby podejmować właściwe decyzje. To sprawa oczywista. Naturalne jest także to, że jest on pełnomocnikiem zarządu. Manager działa bardzo blisko zarządu, organizuje zmiany i staje się częścią kadry zarządzającej. Stanowisko wymaga kontaktu z osobami na wielu płaszczyznach organizacji. 

 

Coach zmiany

 

W zawodzie nowoczesnego managera cyfrowego niezwykle ważna jest umiejętność zarządzania zmianą. Główną rolą takiej osoby jest kierowanie transformacją przedsiębiorstwa. Za zmianą w przedsiębiorstwie stoją ludzie. Zadaniem managera zostaje również działanie jako wewnętrzny coach. To on tłumaczy korzyści, jakie może przynieść konkretna zmiana konkretnemu człowiekowi. Bez świadomości i chęci ludzi, proces cyfryzacji nie odniesie sukcesu. Pojawia się ryzyko zaniżenia morali oraz zwiększenia rotacji. Zadaniem managera jest pokazanie konkretnemu człowiekowi, jakie realne zyski przyniesie mu zmiana. 

 

Umiejętność zbierania danych

 

Na każdym etapie procesu konieczne jest maksymalizowanie stopy zwrotu danego procesu. Podczas wdrażania cyfryzacji gromadzone są bardzo duże ilości danych. Osoba na stanowisku Digital managera musi mieć na ich temat dużą wiedzę. Konieczna jest świadomość, jak podane dane zbierać, jak połączyć je między sobą i tworzyć stopień realizacji zmianą.

 

Zarządzanie projektami

 

Na stanowisku Digital managera kluczowa będzie umiejętność zarządzania projektami. Każdy z tych procesów powinien być traktowany jako osobny projekt. Każdy z nich musi mieć określone cele i powinien być monitorowany nawet kilka razy w tygodniu. Umiejętności interpersonalne i komunikatywność to najważniejsze z cech. Na czym polega częsty problem? Znajomość świata inżynierii i wysoko rozwinięte kompetencje miękkie to bardzo nietypowe połączenie cech, a przy tym niezwykle pożądane na tego rodzaju stanowisku.

 

Ludzie w procesie

 

W procesie chodzi o ludzi. Dotychczas pracownicy wykonywali konkretne zadania np. w sposób odręczny. Digitalizacja bywa ogromny wyzwaniem i nierzadko łączy się z nieufnością tych, których proces dotyczy. Decyzje podejmowane są odgórnie. Potrzebna jest empatia i cierpliwość, aby proces zamienić na stopniowy plan, który będzie na każdym etapie odpowiednio tłumaczony. 

 

Trendy w organizacji

 

Zadaniem Digital transformation managera jest dobranie odpowiednich trendów do danej organizacji. Jak odnieść się do obecnych wyzwań napotykanych w przemyśle? Jakie technologie rozwiążą problemy, z którymi mamy do czynienia. Manager musi mieć wiedzę i rozeznanie, jakie system na ten moment jest potrzebny i jakie narzędzia do tego wykorzystać. Mieszkanie wydaje się być gotowe, ale co zrobić aby zacząć? To nowoczesny manager decyduje – młotek czy wiertarka? Dzięki temu każda kolejna interakcja jest łatwiejsza.

 

Problemy stanowiska

 

Z jakimi problemami najczęściej spotykamy się w przypadku roli Digital transformation managera? Tutaj pojawiają się dwa najczęstsze punkty. 

  • Niewystarczająca wiedza specjalistyczna (techniczna) do podjęcia właściwej decyzji. Bardzo trudno jest nadążać za wszystkimi trendami w technologiach. Nie można być ekspertem w każdej dziedzinie. Jeśli specjalista będzie wchodził w każdy detal, nie będzie mógł pracować zgodnie z zasadą Pareto – czyli 20% pracy nie przyniesie ona 80% zysków. Na etapie koncepcji i doboru technologii potrzebne jest powołanie całego zespołu.
  • Digital t. manager ma przed sobą trudne zadanie implementacji zmiany. W czasie cyfryzacji przedsiębiorstwa, często napotyka się na opór osób, które są końcowymi userami. Pracownicy nie chcą zmieniać dotychczasowych przyzwyczajeń. Nikt nie lubi, gdy coś mu się narzuca. Rolą managera jest przekazanie wiedzy pracownikowi wewnątrz procesu. Jeśli będzie miał wrogów wewnątrz organizacji, proces nie zakończy się sukcesem.

Myślenie o technologiach przyszłości 

 

Transformacja cyfrowa obejmuje ciągłą integrację danych. W dzisiejszym świecie bardzo trudno przewidzieć, co będzie potrzebne, co będzie trzeba zintegrować. Do wyciągania przyszłościowych wniosków konieczna jest duża wiedza z zakresu IT. Wprowadzane rozwiązania muszą działać w przyszłości. Maszyny i roboty muszą ze sobą współpracować – Przemysł 4.0 to symbioza technologii i ludzi. Człowiek wrzuci plan – reszta wykona się sama. Trzeba wziąć pod uwagę szereg systemów i wykorzystać w kolejnych krokach to, co już funkcjonuje w firmie. 

 

Saver security

 

Digital transformation manager powinien być także świadomy w kwestiach bezpieczeństwa, tj. saver security. Jego rolą jest zwrócenie uwagi na sposób komunikacji maszyn i stworzenie swego rodzaju standaryzacji. Saver security to wiedza o tym, w jaki sposób sieci się przenikają, gdzie jest warstwa wspólna i kto z kim może rozmawiać, a kto nie. Czy któraś z maszyn nie udostępnia w sposób niezamierzony danych w sieci biurowej? Zadbanie o bezpieczeństwo systemów to kolejne z zadań managera zmiany. 

 

Ograniczenia w budżecie

 

Zdarza się, że osoby które się zajmują digitalizacją nie są w stanie uzyskać odpowiedniego budżetu. Często powodem jest brak zrozumienia w organizacji. Digitalizacja przedsiębiorstwa nie może być właściwie przeprowadzona, jeśli firma nie ma świadomości ważności całego procesu. Zaufanie doświadczonemu Digital t. managerowi sprawia, że jesteśmy w stanie taki budżet bardzo dobrze kontrolować. 

 

Kultura organizacji

 

Zmiana sama w sobie bywa sporym problemem. Najtrudniejszym wyzwaniem jest znów zmiana zachowań, przyzwyczajeń, etc. ludzi, którzy tworzą organizację. Jeżeli przez wiele lat dane procesy były przeprowadzane w pewien sposób, a teraz wszyscy powinni zamiast papieru używać tabletów, to jest to duża zmiana. Z firmy rodzinnej stajemy się firmą cyfrową, dbającą o koszty po to, żeby móc zadbać o swoich ludzi. Potrzeba więc osoby, która zadba o proces wdrażania także od strony kompetencji miękkich.

 

Zarządzanie danymi 

 

Profesjonalny Digital transformation manager potrafi wyciągać wnioski na podstawie dużej ilości danych. Jest to tzw. umiejętność zarządzania danymi potrzebna do efektywności całego zakładu. W firmach produkcyjnych zbiera się te dane stosunkowo łatwo, jednak wciąż jest ich bardzo dużo. Pomocą jest sztuczna inteligencja – warunkiem jest jednak niełatwa umiejętność sprawnego posługiwania się jej narzędziami. Nie jest to kompetencja, którą można nabyć na szybko. Chcemy mieć dane z maszyn, gdy wdrażamy system – dopóki systemu nie ma, nie myślimy o tym. Przy zakupie trzeba dbać o to, żeby był dostęp do danych z zakupionego urządzenia. Ktoś jednak musi umieć tymi danymi się posługiwać. 

 

Proces rekrutacji 

Skąd wziąć zaufanego Digital transformation managera? Czy powinna być to osoba z wewnątrz organizacji czy raczej odwrotnie? Nie ma jednej złotej zasady. Plusem osoby z zewnątrz jest fakt, że pełniła podobną funkcję już w innej firmie i możemy przeprowadzić typowy proces rekrutacyjny. Taki kandydat przychodzi z zestawem kompetencji. Przewagą osoby z wewnątrz jest natomiast to, że może mieć przewagę na etapie akceptacji własnej osoby przez resztę zespołu. Nie istnieje uniwersalna zasada – rola Digital transformation managera jest niezwykle przyszłościowym, a przy tym bardzo wymagającym stanowiskiem.

Materiały:

Cyfrowy Bliźniak

Sprawdź inne odcinki

Powiązane odcinki

Ślad węglowy – o co w nim chodzi?

Ślad węglowy - na czym polega? Ślad węglowy i efekt cieplarniany. Na czym polegają te zjawiska i jaki mamy na nie wpływ? ODCINEK 45  Czym jest ślad węglowy? Na czym polega efekt cieplarniany? W tym odcinku poruszamy istotne i coraz bardziej aktualne zagadnienie - ślad...

Jak kupować rozwiązania Przemysł 5.0?

Jak kupować rozwiązania Przemysł 5.0? W jaki sposób dokonać skutecznego zakupu rozwiązań opartych o piątą i czwartą rewolucję przemysłową? ODCINEK 44  Industry 5.0 - Jak kupić nowoczesne rozwiązania technologiczne? Dziś skupimy się na kluczowych etapach implementacji...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *