Zaznacz stronę

Nowe technologie

Jak przygotować firmę produkcyjną do zmian?

utworzone przez | gru 29, 2022

 ODCINEK 19 

Zmiany technologiczne w większości firm są nieunikniuone. W tym odcinku pomagamy określić, w jaki sposób lepiej przygotować się do przeprowadzenia procesu zmian. Przejmij kontrolę i płyń z wiatrem!

Nowe technologie – droga transformacji cyfrowej

Wyobraź sobie, że stoisz dziś przed dylematem wydania w swojej firmie 100 tysięcy zł.

Czy to mało? To zależy.

Jeśli inwestycja zwróci się w najbliższym rok z pewnością się opłaca. 10 lat dla wielu brzmi już nieco abstrakcyjnie. Pada więc pytanie – czy warto?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ transformacja cyfrowa jest procesem, a proces wymaga… czasu, klarownego planu i energii. Przyjmijmy jednak dziś strategię dużych przedsiębiorstw – przyjęło się bowiem, że kwestia trzech bądź czterech lat zwrotu to okres więcej niż zadowalający.

Koszt porównujemy z czasem – czas staje się wyznacznikiem tego, jak dużym obciążeniem będzie dla nas konkretna kwota. Niemałym zmartwieniem staje się znów konieczność wkalkulowania do kosztów inwestycji rosnących cen kredytu.

Obecne czasy nie są łatwe ani dla małych ani dla dużych przedsiębiorstw. Stajemy przed problemem, który powoduje, że firmy ostrożnie podchodzą do nowatorskich rozwiązań często czekając, aż staną się one standardem rynkowym.

Czy mimo wszystko da się skutecznie przeprowadzić transformację cyfrową Twojego biznesu? Tak, ale pod istotnym warunkiem – dobrze się przygotuj.

Nowe technologie a konkurencja 

Świat technologii i przemysłu rozwija się w zatrważającym tempie. W każdym obszarze technologicznym panuje znaczna konkurencja – wiele gam, wiele rozwiązań do wyboru. Ceny oscylują w skrajnych granicach. Jedno musisz wiedzieć.

Twój budżet przeznaczony na dany projekt musi być transparentny, zdefiniowany oraz skonfrontowany ze wskaźnikami ROI. Musisz wiedzieć, na jaki zwrot z inwestycji możesz liczyć. Cena sama w sobie niewiele znaczy. Wszystko wyjaśnia się po zestawieniu jej z konkretnymi założeniami i odpowiednim punktem odniesienia.

Potencjalny zakup np. ERP powinien zostać poprzedzony dokładną analizą, a możliwości finansowe muszą być realne.

Czy firma produkcyjna może przygotować się na rewolucję w prowadzeniu biznesu? Przejdźmy dalej.

Nowe technologie checklista – to musisz zrobić przed transformacją cyfrową Twojego biznesu

Celem dzisiejszej rozmowy było wyciągnięcie najważniejszych składowych check listy. Jak skutecznie przeprowadzić transformację cyfrową Twojego biznesu? Co zrobić by zaoszczędzić na próbach i kosztach? Podsumujmy.

Rozpocznij projekt od analizy przedwdrożeniowej.

  • Proces transformacji powinien być poprzedzony dokładną analizą ”As-is”. Co mamy teraz? Jak teraz wyglądają procesy w firmie? W jaki sposób działa komunikacja? Czy jednostki wewnątrz firmy kontaktują się ze sobą drogą telefoniczną? Czy poszczególne ruchy zostały odnotowane w raportach? Wszystko ma znaczenie. Żeby zdefiniować, co chcemy osiągnąć, musimy wiedzieć, jak jest obecnie i co chcielibyśmy usprawnić. Podsumowanie obecnej sytuacji oraz wyciągnięcie wniosków – co mogłoby działać lepiej? Co wymaga poprawy? To krok numer 1. Trzeba mieć cele, żeby znaleźć rozwiązania.
  • Odpowiedz na pytania: jaki mamy punkt odniesienia? Co chcemy osiągnąć? Z pomocą przychodzą mierzalne wskaźniki ROI, czyli wskaźniki zwrotu z inwestycji. Firmy podchodzą z nieufnością do szacunków – tutaj istotnym wsparciem będzie Digital Transformation Manager, nazywany opiekunem prowadzącym projekt.
  • Digital Transformation roadmap – ROI nie musi brać pod uwagę (dosłownie) wszystkiego i powinien być kontrolowany na bieżąco, na mniejszych elementach. Stwórz mapę dojścia do celu. Praca maszyn to nie wszystko – za Twoim biznesem stoją przede wszystkim ludzie.

Na odpowiednim etapie zastanów się nad wsparciem systemów.

  • Warto zaznaczyć już na początku – transformacja wymaga czasu, stałej analizy i stopniowego konsekwentnego działanoa. Bądź gotowy na maraton, nie marnuj pieniędzy na pojedynczy sprint.
  • Transformacja cyfrowa biznesu to droga przez pączkowanie. Wszystko ma swoją kolej. Nie kupujemy całego gotowego systemu tj. ERP. Zamiast tego rozpocznijmy cały proces od pojedynczego modułu, kolejnej części robota etc. cały czas monitorując efekty. Sprawdzamy mikroskalę, by przejść do części tzw. makro.
  • Proces zakupu to nie tylko wybór dostawcy i płatność – to się może udać, ale może zawieźć. Metoda warsztatowa i bieżące testy każdego z elementów transformacji pozwolą Ci odpowiedzieć na pytanie, czy właśnie tak sobie to wyobrażałeś? Wiedzę adaptuj na kolejne składowe.
  • Przed zakupem ERP zastanów się, co już masz? Czym dysponujesz? W badaniu zasobów pomocą są m.in. dokumenty z sygnałów z maszyn lub dostępy do kordów źródłowych programów maszyn, które są fundamentem do automatycznego obiegu danych.
  • Duże kroki zawsze dziel na małe moduły. Pomogą Ci one sprawdzić, czy nie zbaczasz z właściwej drogi do finalnego celu.

Transformacja Cyfrowa to sposób myślenia przedsiębiorstwa.

  • Jeśli wdrażasz duże zmiany w swoim zakładzie produkcyjnym musisz wziąć pod uwagę sytuację, w której np. produkcja na jakiś czas będzie musiała się zatrzymać.
  • Trudno przewidzieć wszystko od a do z. Znacznie łatwiej patrzeć o trzy kroki do przodu. W Twojej firmie następuje przełom. Jeśli jednak widzisz procesy, które dobrze funkcjonują, nie zmieniaj ich na siłę.
  • Ważnym pomocnikiem w transformacji może okazać się wymieniony już wcześniej Digital Transformation Manager. Jest on opiekunem cyfryzacji i łącznikiem pomiędzy tym, co dzieje się wewnątrz, a co na zewnątrz firmy (np. komunikacja z firmą wdrażającą). Do jego zdefiniowania przejdziemy w kolejnym akapicie.
  • Pamiętaj, że nic nie może się udać bez zaangażowania zarządu. Sytuacja musi być monitorowana na bieżąco, a głosy oddolne nie powinny być ignorowane. Osoby, które pracują z daną maszyną na co dzień najszybciej wyłapią ewentualne problemy i zmiany. Tutaj do gry wchodzi właśnie wymieniony Digital Transformation Manager.
  • Proces cyfryzacji musi być zwinny i elastyczny. Nie możemy przeprowadzić rewolucji całego zakładu na podstawie analizy działania dwóch maszyn. Jest wizja końca – skupiamy się jednak na bieżącej sytuacji.
  • Zmiany są potrzebne nie tylko maszynom, ale także ludziom, którzy tworzą Twój biznes. System ma być dla nich – to przełoży się znów na sprawniejsze działanie i większe zyski firmy. Praca w chaosie i w mało empatycznym środowisku generuje stres i wprowadza zamęt.

    Digital Transformation Manager – jaką ma rolę?

    Kim jest Digital Transformation Manager? Przytoczona rola nie przez pomyłkę znalazła się na naszej checkliście. Do przeprowadzenia transformacji cyfrowej Twojego biznesu konieczny będzie tzw. lider zmiany. O co tak naprawdę chodzi?

    • Do transformacji cyfrowej potrzebujemy wykwalifikowanego działu IT. Jednostka do spraw bieżących niekoniecznie posiada wiedzę w zakresie wymienionych działań. Zazwyczaj w firmach osobno działa IT i osobno automatyka – ktoś musi złożyć proces w całość.
    • Digital Transformation Manager usprawnia komunikację na wszystkich płaszczyznach. Prowadzi nie tylko konsultacje i rozmowy z firmami zewnętrznymi, ale słucha wniosków pracowników i na bieżąco rozmawia z zarządem.
    • Digital Transformation Manager powinien znać organizację od wewnątrz. Ekspresowy onboarding nie jest solidnym fundamentem. Do całościowego zarządzania cyfryzacją konieczna jest znajomości organizacji i wiedza o danej branży. Liderem zmiany powinna być osoba, która: rozumie zasady działania poszczególnych jednostek i zna reguły panujące w firmie. Trudno zarządzać nowymi, całkowicie obcymi osobami. Zlecenie całego procesu firmie zewnętrznej nie jest więc dobrym pomysłem. Najlepiej sprawdzają się działania hybrydowe. 

    Nowe technologie a  change management

    Zaangażowany i świadomy procesu zarząd i nieprzypadkowo dobrany lider zmiany to podstawa. Nie da się jednak działać na dłuższą metę bez ludzi tworzących firmę.

    Jeśli pracownicy mają zacząć inaczej działać, muszą być świadomi zachodzących zmian. A najlepiej je współtworzyć. Zasada jest prosta – im dana osoba zostanie szybciej zaangażowana w proces tym lepiej. O wiele łatwiej jest przystosować się do nowych rozwiązań, jeśli było się zaangażowanym w ich tworzenie.

    Coś co wczoraj było na papierze, dziś wprowadzamy do systemu. To jest zmiana sposobu działania danego człowieka. Warsztaty zmiany, bieżąca nauka i słuchanie oddolnych głosów to krok w stronę sukcesu.

    Nowe technologie to “ongoing process”

    Przeprowadzenie z sukcesem transformacji cyfrowej to niełatwe, lecz warte czasu i energii zadanie. Co musisz wiedzieć?

    Proces nigdy się nie kończy, wymaga ciągłego redefiniowania i nowelizacji. Technologia to ongoing process wynikający z dynamiki świata przemysłu.

    Produkcja wchodzi na coraz to wyższy poziom, a tym samym wymaga coraz to sprawniejszych działań. Ciągłe doskonalenie jest wyzwaniem, ale i polem do popisu. Transformacja cyfrowa firmy nie jest krótką i łatwą drogą. Końcowe efekty jednak z pewnością wynagrodzą Twoje zaangażowanie i trud podejmowanych działań.

    Zapoznaj się koniecznie z naszym wpisem na blogu o tym, jak oszczędzać prąd w domu, firmie i na produkcji.

    Materiały:

    Cyfrowy Bliźniak

    Sprawdź inne odcinki

    Powiązane odcinki

    Ślad węglowy – o co w nim chodzi?

    Ślad węglowy - na czym polega? Ślad węglowy i efekt cieplarniany. Na czym polegają te zjawiska i jaki mamy na nie wpływ? ODCINEK 45  Czym jest ślad węglowy? Na czym polega efekt cieplarniany? W tym odcinku poruszamy istotne i coraz bardziej aktualne zagadnienie - ślad...

    Jak kupować rozwiązania Przemysł 5.0?

    Jak kupować rozwiązania Przemysł 5.0? W jaki sposób dokonać skutecznego zakupu rozwiązań opartych o piątą i czwartą rewolucję przemysłową? ODCINEK 44  Industry 5.0 - Jak kupić nowoczesne rozwiązania technologiczne? Dziś skupimy się na kluczowych etapach implementacji...

    0 komentarzy

    Wyślij komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *