Zaznacz stronę

Raportowanie produkcji

Jak i po co przeprowadzać proces jego cyfryzacji?

utworzone przez | paź 20, 2022

 ODCINEK 9 

Tym razem Adrian Stelmach i Paul Pachowicz poruszają zagadnienia związane z korzyściami i sposobem przeprowadzenia procesu automatyzacji raportowania produkcji z wykorzystaniem nowych technologii informatycznych.

Raportowanie produkcji – jak przeprowadzić transformację cyfrową?

 

Kontynuujemy wpis na temat digitalizacji raportowania produkcji. Koncentrujemy się na dwóch aspektach tytułowego zagadnienia:

 • Po co w ogóle digitalizować raportowanie?
 • Jak przeprowadzić proces transformacji cyfrowej w obszarze raportowania.

 

Typowy obieg informacji na produkcji, zakłada kilka etapów

Operator wypełnia ręcznie, na bieżąco raport z przebiegu swojego procesu. Raport jest przekazywany do osób zarządzających, gdzie jest przepisywany do Excela. Z Excela dane przepisywane są ERP, albo do innych exceli, które wyliczają różne interesujące formuły i zależności w tym np. OEE (dnia następnego, przez co wnioski z produktywności i ewentualne zmiany można przeprowadzić z dużym opóźnieniem, a część staje się nieaktualna).

Wypełnianie papierowego raportu nie jest komfortowe, ale przede wszystkim jest też związane z dużą odpowiedzialnością, jaki bierze na siebie osoba, która odpowiada za produkcję. Jednocześnie nie wnosi to wartości dodanej i odciąga od samego procesu.

Raportowanie produkcji – proces zmian

Proces przeprowadzenia transformacji cyfrowej w obszarze raportowania krok po kroku:

 • Zapoznanie się z obecnymi raportami, które funkcjonują w przedsiębiorstwie oraz diagnozujemy źródła danych.
 • Mapowanie danych z wykorzystaniem, źródłem i sposobem dotarcia.
 • Weryfikacja źródeł danych i możliwości dotarcia do nich.
 • Projektowanie POC (Proof Of Concept) – projektu pilotażowego na małą skalę (z założenia, że może to zostać przeskalowany na więcej maszyn).
 • Zbudowanie dokumentacji sygnałowej i koncepcji realizacji (łącznie z ewentualną synchronizacją z zewnętrznymi systemami).
 • Wdrożenie systemu POC (celem jest przeprowadzenie klienta przez pełen proces digitalizacji na małą skalę, który pozwoli na zrozumienie procesu i otrzymanie namacalnego efektu).
 • Weryfikujemy założenia projektu pilotażowego – sprawdzamy czy spełnił nasze założenia technologiczne i biznesowe.

POC powinien być w miarę szybki i pokazać, czy postawiona hipoteza się broni. Z doświadczenia wiem, że najwięcej pomysłów powstaje w trakcie takiego procesu i blisko jego końca. Nie staraj się przewidzieć wszystkich funkcjonalności, jeżeli to jest twoja pierwsza przeprawa z Digitalizacją. Pamiętaj, że systemy IT z założenia są skalowalne i podczas procesu zakupu nie trzeba wdrażać wszystkich elementów i modułów od razu. Dobrane rozwiązanie powinno oczywiście umożliwiać stan docelowy, ale proces wdrożenia możesz rozłożyć w czasie, zgodnie z ustalonym planem i strategią transformacji.

Raportowanie produkcji a automatyzacja

Zautomatyzowanie obiegu danych z maszyny może być w wielu przypadkach początkiem procesu transformacji. Przemawia za tym koszt wejścia w inwestycje i szybkość informacji zwrotnej w postaci sprawdzonego ROI (więcej o tym mówiliśmy już w poprzednim wpisie). Doświadczeni ludzie są bezcenni w każdej organizacji. W przypadku firm produkcyjnych, znajomość procesu, połączona z umiejętnościami analitycznego myślenia daje możliwości do znajdowania obszarów do optymalizacji i redukcji kosztów. Dzięki odzyskanemu czasowi z przepisywania danych, możesz ten sam czas ulokować w znajdowanie ulepszeń i oszczędności.

Czas rzeczywisty dostępu do informacji raportów automatycznych może być prawdziwym gamechangerem, bo to wpływa na szereg innych obszarów prowadzenia biznesu. Planowanie, zamówienia, obieg materiału – to i wiele więcej.

A to wszystko dzięki automatycznemu odczytowi z maszyny:

 • Ilość wyprodukowanego detalu.
 • Czas trwania przestojów (najlepiej z przyczynami).

Sprawdź nasz poprzedni wpis. Raport produkcji może być początkiem cyfryzacji twojej firmy.

Materiały:

Cyfrowy Bliźniak

Sprawdź inne odcinki

Powiązane odcinki

Ślad węglowy – o co w nim chodzi?

Ślad węglowy - na czym polega? Ślad węglowy i efekt cieplarniany. Na czym polegają te zjawiska i jaki mamy na nie wpływ? ODCINEK 45  Czym jest ślad węglowy? Na czym polega efekt cieplarniany? W tym odcinku poruszamy istotne i coraz bardziej aktualne zagadnienie - ślad...

Jak kupować rozwiązania Przemysł 5.0?

Jak kupować rozwiązania Przemysł 5.0? W jaki sposób dokonać skutecznego zakupu rozwiązań opartych o piątą i czwartą rewolucję przemysłową? ODCINEK 44  Industry 5.0 - Jak kupić nowoczesne rozwiązania technologiczne? Dziś skupimy się na kluczowych etapach implementacji...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *