Cztery rewolucje przemysłowe…
W pigułce wyjaśnione szanse i zagrożenia związane z dotychczasowymi rewolucjami przemysłowymi.
ODCINEK 40
Dziś przenosimy się w fascynującą podróż przez cztery rewolucje przemysłowe, od początków maszyny parowej, poprzez elektryfikację i komputeryzację, aż do Przemysłu 4.0. Dowiesz się, jak każda rewolucja wpłynęła na nasze społeczeństwo, gospodarkę i rynek pracy, transformując sposób, w jaki żyjemy i pracujemy. Zaprasza Adrian Stelmach i Paul Pachowicz.
Jak rewolucje przemysłowe wpłynęły na życie przeciętnego człowieka? O drodze do Przemysłu 4.0 i nadchodzących zmianach
Dzisiejszy, 40 już odcinek Cyfrowego Bliźniaka dedykujemy początkującym w tematyce Przemysłu 4.0. Przed nadchodzącymi zmianami nie ma odwrotu. Rewolucje przemysłowe trwają i będą nadal się dziać. Czy wszystkie mają punkty styku? Czy wiemy, co czeka nas w najbliższej przyszłości? Rozmawiamy o tym, jakie benefity przeciętny użytkownik ma szansę czerpać ze zmian.
Pierwsze rewolucja przemysłowa
Pierwsza rewolucja przemysłowa równa się wynalezieniu maszyny parowej (silnika parowego). Każde zmiany poprzedzało powstawania różnych technologii w różnych zakątkach świata. Dopiero w pewnym momencie różni ludzie znaleźli te punkty styku i stawały się one rewolucją. Wynalazek ówczesnego imperium, Wielkiej Brytanii, zmienił każdą możliwą branżę. Rolnictwo zostało usprawnione, rozwinął się przemysł tekstylny. Pierwsza rewolucja to ogromny przełom.
Maszyna parowa
Dotychczas dominujące w codzienności rolnictwo zderzyło się ze światem przemysłu. W momencie wynalezienia maszyny równowaga pomiędzy rolnictwem, a przemysłem została zachwiana. Pewne czynności nie wymagały już pracy rąk ludzkich. Po pierwszej rewolucji przeszliśmy do działań na dużo większą skalę. Znacząco rozwinął się transport: tj. najpierw statki, następnie samochody, ale także branże, m.in. przemysł metalurgiczny. Na czym polegał fenomen nowej maszyny? Jak działa silnik parowy? Stwierdzono, że w oparciu o spalanie węgla, tworzy się para, która powoduje, że ruszające się tłoki poruszają następnie koło. W przypadku statku np. wirnik. Element siły został przeniesiony na inne elementy.
Druga rewolucja przemysłowa
Druga rewolucja przemysłowa stoi pod znakiem elektryfikacji, elektryczności i motoryzacji. Czas jej trwania szacujemy na XIX-XX wiek. Pierwszy elektryczny samochód powstał we Francji 130 lat temu. Na tamte czasy osiągał imponującą prędkość – do 50 km/h. Dzisiejsza Tesla nie jest prekursorem tego rodzaju pojazdu. Przełomem było także wynalezienie telegrafu. Przepływ informacji pociągnął za sobą ogromną zmianę. Cały czas jesteśmy w stanie uzyskiwać przewagę konkurencyjną, bo mamy dostęp do informacji.
II rewolucja – kolejne etapy
W tym samym czasie, znany wszystkim Ernest Siemens, wprowadził pierwsze tramwaje w Berlinie. Każda rewolucja to wiele wspólnych wynalazków mających wspólnych mianownik. Tutaj prym wiodą nie tylko poszczególne samochody (m.in. Ford, Mercedes Benz), ale także sposób ich tworzenia. Produkcja Forda T jako pierwsza odbyła się na liniach automatycznych. Zastosowanie linii produkcyjnej przearanżowało cały przemysł. Tą samą technologię zaczęto wykorzystywać w różnych branżach. Benefity to mniej kosztów, a więcej produktywności.
Trzecia rewolucja cyfrowa
Świat przemysłu nie staje w miejscu. III rewolucja to dynamiczny rozwój technologii komputerowych. Internet nie jest już tylko militarnym rozwiązaniem, ale staje się dostępny dla każdego użytkownika. Dostępy do wymiany informacji pociąga za sobą również pierwsze automatyzacje. Pierwsza technologia staje się dostępna B2C – czyli dla każdego z nas. III rewolucja to także: robotyzacja (element automatyzacji) oraz systemy ERP. Komputery i maszyny zaczynają robić bez udziału człowieka pewne powtarzalne procesy.
Przemysł 4.0
Wspólnym mianownik Przemysłu 4.0 zostaje z pewnością AI – sztuczna inteligencja. Powstaje współegzystencja danych komunikacji między różnymi elementami tworzenia łańcucha wartości. Wnioski można wyciągać na podstawie danych przyszłych. Predictive maintenance bazuje na bardzo precyzyjnych danych. Do przewidywań wykorzystywane są setki tysięcy próbek. Na podobnej zasadzie funkcjonuje i rozwija się AI.
Zaawansowana baza danych
Do Przemysłu 4.0 potrzebna jest ogromna baza danych. Wspólny mianownik: dane – IOT, czyli komunikowanie się maszyn bez udziału człowieka. Znika potrzeba pośrednika. Pojawia się mowa o Big Data (złożony zbiór danych) i ich składowaniu w chmurze. Solidna baza danych pozwala wyciągać wnioski i wysnuwać trafne prognozy o przyszłości.
Początki piątej rewolucji
Pojawiają się teorie mówiące o tym, że piąta rewolucja już się rozpoczęła. Podsumujmy tymczasem, co łączy cztery poprzednie? Rewolucja spowodowała zmianę funkcjonowania społeczeństwa. Wszystko było wykonywane manualnie. Znacząco usprawniono transport, a zatem cały sposób życia. Tratwę zamieniono na statek. Dotarcie do Ameryki Południowej stało się realne. Styl życia człowieka uległ znaczącej zmianie.
Rola człowieka
Każdą nową rewolucję musiał obsługiwać człowiek. Co się zmieniło? Tą samą załogą możemy produkować znacznie więcej. Zalążki przypadają na czas III rewolucji. Zmiana sposobu pracy ludzi to czasami rewolucja, a czasami ewolucja w stosunku do tego, jak dotychczas coś funkcjonowało.
Globalizacja
Przechodząc przez wszystkie etapy rewolucji, umożliwiono kolaborację. Globalizacja stała się realna. Mamy możliwość komunikować się na wiele tysięcy kilometrów tak, jak bylibyśmy znajdowali się od siebie zaledwie kilka metrów. Firmy nie są ograniczone do jednej lokalizacji, ale mogą korzystać z talentów, które są rozrzucone po całym świecie. Do gry wszedł biznes oparty o rzeczy, których sami nie wytwarzamy. Mogę dziś założyć samodzielnie sklep, w którym ktoś inny poprowadzi magazyn, a jeszcze inna osoba sprowadzi towar z Chin lub poprowadzi marketing. Rewolucja przełomu 4.0 to wszechobecny internet.
Jakość życia
Wszystkie rewolucje wpływają na jakość życia człowieka. Ze wszystkich wypracowanych rzeczy korzystamy jako konsumenci. Mamy więcej danych, dzięki którym łatwiej nam podejmować trafne decyzje. Jeśli firma produkuje teraz daną rzecz szybciej i taniej, to rzutuje to na tym, że towary mogą być tańsze. Ceny maleją, czego jako konsumenci jesteśmy beneficjentami na co dzień. Każdy ma w zasięgu ręki moc obliczeniową – internet, telefon. Dysponujemy dostępem do informacji na ogromną skalę.
Zagrożenia przyszłych rewolucji
Pierwszym nasuwającym się zagrożeniem rewolucji, jest ochrona danych osobowych. Zbierane są one w ogromnych ilościach. Facebook, Google mają tak wiele informacji na nasz temat, że są w stanie przewidzieć czasami nasze decyzje lepiej niż my sami. Każdy zostawia ślad w internecie pod postacią posta, czy wiadomość e-mail. Kwestia cyberbezpieczeństwa dotyczy każdego. Nieważne czy to użytkownik biznesowy czy firma, czy to, co dziś napiszę na Whatsappie. Warto pamiętać, że istnieją zagrożenia i realne biznesy, które żerują na tym, że takie informacje można: kupić, sprzedać lub komuś dostarczyć.
Eliminacja zawodów
Czy istnieje powszechne zagrożenie braku dostępu do pracy? Wbrew pozorom rewolucje więcej zawodów tworzą niż eliminują. Dzisiejszy poziom bezrobocia jest o wiele mniejszy niż 100 lat temu. Wtedy nie mieliśmy takich technologii. Każda nowa rzecz potrzebuje nowej infrastruktury wokół siebie. Czat GTP i podobne narzędzia sprawią, że firmy będą mogły przekwalifikować pracowników. Nie ma zagrożenia, że z powodu wdrożenia czatu GPT zwolniona zostanie połowa załogi. Pojawiają się nowe stanowiska i pytania zarządu – co mogę zrobić, żebyśmy my zrobili tym więcej. Rewolucja rodzi nowe okazje.
Dostęp do technologii
W Polsce mamy o wiele większy dostęp do technologii niż w krajach mniej rozwiniętych. Warto traktować to jako przywilej. Nie każdy ma szansę na taki luksus. W ostatnich 30 latach Polska rozwijała się szybko – w rankingu znajdowaliśmy się zaraz po Chinach. Byliśmy beneficjentami zmian, które moglibyśmy wprowadzać. Mieliśmy dostęp do wielu dziedzin, do których wcześniej z powodu historycznych nie mieliśmy dostępu. Na świecie dalej 3 miliardy ludzi nie korzysta z internetu. Źródłem są kraje, których nie stać na sprzęt, ale również osoby starsze, które nie korzystały i nie mają potrzeby korzystać z technologii. Zmiana nastąpi podczas naturalnej wymiany pokoleniowej. Łatwo obserwować rozwój technologii i nie pozwolić z niego wypaść.
Wiedza i przyszłość
Jeśli nie jesteś na bieżąco progresu technologicznego, możesz mieć problem z nadrobieniem wiedzy na kolejnych etapach. Henry Ford był zwolennikiem teorii, że nie wszystko trzeba wiedzieć, skoro na monitorze są trzy przyciski i naciśnie ten, który da mu odpowiedź. Warto być na bieżąco i korzystać z technologii, ale można dostosować to do swoich potrzeb. Przedsiębiorca nie wszystkiego musi uczyć się sam, ale może zbudować wokół siebie infrastrukturę, która pomoże firmie wejść na wyższy poziom. Jeśli masz ten komfort i przywilej, możesz skupić się na zarządzaniu.
Co łączy rewolucje?
Słowo rewolucja często kojarzy się ze zmianą i wzbudza obawy. Rewolucja to zmiana o 180 stopni. Strach jest więc w pełni zasady. Jeżeli jesteś osobą np. w organizacji na etacie, nie warto się tym lękom poddać, ale warto się zastanowić, jakie to niesie za sobą szanse. Decyzja została podjęta, że firma to robi. Teraz warto zadać sobie pytanie, jak ja mogę na tym skorzystać, jakie mam szanse i jak mogę się pod ten strumień podpiąć i na nim wypłynąć. Firmy upadają małymi krokami przez kilka lat. Obserwowanie modeli biznesowych, modeli jak zarabiać to take away dzisiejszego odcinka.
W kolejnym tygodniu pozostaniemy przy Przemyśle 4.0 przechodząc do większych detali. Która z rewolucji wywarła na Tobie największe wrażenie? Jakie myślisz – jakie zmiany czekają nas w kolejnych latach? Czy piąta rewolucja już trwa? Zapraszamy do subskrypcji i komentowania dzisiejszego odcinka!
Materiały:
Sprawdź inne odcinki
Powiązane odcinki
Ślad węglowy – o co w nim chodzi?
Ślad węglowy - na czym polega? Ślad węglowy i efekt cieplarniany. Na czym polegają te zjawiska i jaki mamy na nie wpływ? ODCINEK 45 Czym jest ślad węglowy? Na czym polega efekt cieplarniany? W tym odcinku poruszamy istotne i coraz bardziej aktualne zagadnienie - ślad...
Jak kupować rozwiązania Przemysł 5.0?
Jak kupować rozwiązania Przemysł 5.0? W jaki sposób dokonać skutecznego zakupu rozwiązań opartych o piątą i czwartą rewolucję przemysłową? ODCINEK 44 Industry 5.0 - Jak kupić nowoczesne rozwiązania technologiczne? Dziś skupimy się na kluczowych etapach implementacji...
0 komentarzy