Zaznacz stronę

System PLC

Jak firma produkcyjna może stać się beneficjentem gromadzenia danych i jak może w tym pomóc system PLC?

utworzone przez | lis 3, 2022

 ODCINEK 11 

Druga część poświęcona tematyce systemów sterowania. Podcast prowadzi Adrian Stelmach i Paul Pachowicz. Omówimy i opiszemy system plc i to w jaki sposób możesz lepiej go wykorzystać w swoim biznesie produkcyjnym.

System PLC osadzony w biznesie

Jedenasty odcinek podcast Cyfrowy Bliźniak jest kontynuacją poprzedniego (mocno technicznego), podczas którego omawialiśmy czym jest sterownik PLC. Z czego składa się system sterowania? Jaką pełni rolę w maszynie? I przede wszystkim plc co toW tym nagraniu skupiliśmy się na benefitach biznesowych, jakie towarzyszą odpowiednim wykorzystaniu sterowników.

PLC – czym jest?

System PLC to jest mózg maszyny. Urządzenie, które na podstawie bodźców z otoczenia (czujników) i określonego schematu zachowania (programu), podejmuje decyzje i wykonuje działania (sterowanie elementami wykonawczymi).

System PLC – zastosowania w biznesie

System PLC jest podstawą do Business Intelligence, czyli zaawansowanych analiz, które pochodzą w czasie rzeczywistym bezpośrednio z maszyny. Dzięki danym, możemy zbudować wizualizacje biznesową, która pokazuje OEE w czasie rzeczywistym. Umożliwia to przekształcenie sygnałów z maszyny na informację osadzoną w odpowiednim kontekście. Zarządzający produkcją wiedzą wtedy na bieżąco, w jaki sposób maszyny produkują. Pozwala to także na świadome planowanie produkcji, przestojów, przeglądów i zarządzanie pracownikami.

System PLC i jego rola w zbieraniu danych

Analiza kosztów podczas produkcji pozwala na optymalizację zużycia energii, czy podejmowanie decyzji o zmianach planu inwestycyjnego. Może się okazać, że bardziej opłaca się wymienić starszą maszynę na nową, która np. z zaoszczędzonej różnicy w kosztach zwróci się w kilka lat. Po czasie na zwiększonej efektywności tylko zarabiamy.

Czy sterownik łączy się z ERP?

Kolejnym ważnym aspektem jest synchronizacja danych z ERP. Fundamentem wdrożenia każdego systemu planowania zasobów przedsiębiorstwa jest osiągnięcie czasu rzeczywistego w sieci powiązań pomiędzy wszystkimi modułami (aplikacjami). Zazwyczaj jest to realizowane w taki sposób, że dane jest dostępna wszędzie w tym samym czasie, w jakim zostanie wprowadzona (często ręcznie). Dzięki komunikacji bezpośrednio z PLC nie ma żadnej zwłoki. Informacja jest dostępna w momencie, w którym się pojawia na maszynie.

Drugą rzeczą jest zapisywanie danych związanych z przyczynami przestojów i analizą statystyczną parametrów, które pozwalają na przewidywanie przyszłych awarii.

System PLC – wykorzystanie w diagnoztyce maszyny

Na podstawie przykładu motoryzacyjnego postanowiliśmy przedstawić różne etapy diagnostyki:

  • Od awarii do awarii.
  • Co planowany okres czasu.
  • Jeżeli wskazanie z komputera pokładowego zauważy anomalię.

Predictive Maintenance jest wtedy, gdy analizujemy w czasie rzeczywistym to co dzieje się na maszynie i przewidujemy, kiedy może dojść np. do awarii, a nie planujemy przeglądy co określoną ilość czasu.

Biznesowa wizualizacja danych czasu rzeczywistego

Komunikacja zazwyczaj stanowi wyzwanie w każdej firmie. Dzięki temu, że jest system każda osoba w organizacji, niezależnie od tego, za jaki obszar biznesowy odpowiada widzi istotne dla siebie informacje osadzone w odpowiednim kontekście. Z twardą wartością wskaźnikową się nie dyskutuje. W przypadku rozproszonych struktur zarządczych, gdzie jest wiele fabryk, którymi centralnie trzeba zarządzać, system czasu rzeczywistego wydaje się niezbędny. Oczywiście wyzwaniem jest to, że fabryki, w tym maszyny pochodzą z różnego okresu.

Stanowi to pewne wyzwanie w budowie wspólnego mianownika aby techniczne dane przetłumaczyć i uwspólnić, ale mnogość benefitów zdecydowanie motywuje do tego by podążać w tym kierunku.  Żeby rozpocząć podróż z automatyzacją danych z PLC, należy dokonać audytu i sprawdzić, jakie są możliwości systemów sterowania. Proces wdrożenia digitalizacji wymaga odpowiedniego zarządzania zmianą.  Sprowadzenie wielu maszyn do wspólnego mianownika, gdzie każda z nich coś innego robi jest szalenie trudne.

Nie przegap naszego poprzedniego wpisu, gdzie staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie plc co to?

Materiały:

Cyfrowy Bliźniak

Sprawdź inne odcinki

Powiązane odcinki

Ślad węglowy – o co w nim chodzi?

Ślad węglowy - na czym polega? Ślad węglowy i efekt cieplarniany. Na czym polegają te zjawiska i jaki mamy na nie wpływ? ODCINEK 45  Czym jest ślad węglowy? Na czym polega efekt cieplarniany? W tym odcinku poruszamy istotne i coraz bardziej aktualne zagadnienie - ślad...

Jak kupować rozwiązania Przemysł 5.0?

Jak kupować rozwiązania Przemysł 5.0? W jaki sposób dokonać skutecznego zakupu rozwiązań opartych o piątą i czwartą rewolucję przemysłową? ODCINEK 44  Industry 5.0 - Jak kupić nowoczesne rozwiązania technologiczne? Dziś skupimy się na kluczowych etapach implementacji...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *