Zaznacz stronę

Wskaźnik PMI

Dlaczego jest tak ważny?

utworzone przez | gru 8, 2022

 ODCINEK 16 

Dziś dyskusja dówch prowadzącyh podcast Cyfrowy Bliźniak, którymi są Adrian Stelmach i Paul Pachowicz na temat wskaźnika aktywności ekonomicznej menedżerów firm produkcji przemysłowej.

Wskaźnik PMI – czym jest?

PMI to inaczej Purchasing Managers Indes (Indeks Nabywczy Menedżerów). Pokazuje aktywność menedżerów, którzy zajmują się zakupami towarów i usług na rynku.

Jakie wnioski wyciągamy z interpretacji wskaźnika PMI?

Zacznijmy od tego, że PMI jest to pewne wyrażenie liczbowe sentymentu. Ma charakter wyprzedzający w stosunku do sytuacji w całej gospodarce. W końcu gdzieś musi być początek ograniczenia wydawania pieniędzy. Zaczyna się bardzo często od inwestycji w B2B.

My będziemy się koncentrować na danych pochodzących z przemysłu (choć zam pomiar PMI może dotyczyć również innych sektorów). PMI oscyluje wokół 50, ale teoretycznie może przyjmować wartości od 0 do 100.

„50” jest wartością neutralną. Jeżeli w danym miesiącu wartość jest powyżej 50, oznacza to wzrost aktywności ekonomicznej. Poniżej 50 spadek aktywności.

PMI przemysłowy a inne sektory

Mówimy przede wszystkim o PMI przemysłowym, gdzie pewne zjawiska poszczególnych branż mogą być spłaszczone. W końcu patrzymy na rynek stosunkowo szeroko. Ponadto wyeliminowana jest również z wzoru sezonowość.

PMI Polski dość mocno zależy od tego Niemieckiego. W końcu nasi zachodni sąsiedzi są naszym największym partnerem handlowym. Polska produkuje nie tylko sporo dóbr szybkozbywalnych. Wiele fabryk na teresie naszego kraju trudni się produkcją komponentów w Automotive.

Jeżeli Niemcy mają problemy popytowe to na nas w pewnym stopniu też to wpływa. Pytanie tylko, jak osadzone są zjawiska, które dotyczą Niemiec na globalnej mapie.

Materiały:

Cyfrowy Bliźniak

Sprawdź inne odcinki

Powiązane odcinki

Ślad węglowy – o co w nim chodzi?

Ślad węglowy - na czym polega? Ślad węglowy i efekt cieplarniany. Na czym polegają te zjawiska i jaki mamy na nie wpływ? ODCINEK 45  Czym jest ślad węglowy? Na czym polega efekt cieplarniany? W tym odcinku poruszamy istotne i coraz bardziej aktualne zagadnienie - ślad...

Jak kupować rozwiązania Przemysł 5.0?

Jak kupować rozwiązania Przemysł 5.0? W jaki sposób dokonać skutecznego zakupu rozwiązań opartych o piątą i czwartą rewolucję przemysłową? ODCINEK 44  Industry 5.0 - Jak kupić nowoczesne rozwiązania technologiczne? Dziś skupimy się na kluczowych etapach implementacji...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *