Zaznacz stronę

PLC co to?

Początek transformacji cyfrowej firmy produkcyjnej.

utworzone przez | paź 27, 2022

 ODCINEK 10 

Pierwszy z dwóch odcinków, który nagraliśmy, by pozwolić lepiej zrozumieć rolę sterowników maszyn w procesie transformacji cyfrowej. PLC co to? Na to i kilka innych bardziej technicznych pytań poznasz odpowiedź z tego nagrania i wpisu.

PLC co to?

Jeżeli jesteś odpowiedzialny za nowe technologie w firmie produkcyjnej, zarządzasz zakładem i interesuje cię to co możesz wyciągnąć dodatkowo z obecnego parku maszynowego, albo po prostu interesują cię zagadnienia z pogranicza IT i OT, ten odcinek i wpis jest właśnie dla ciebie. PLC (Programowalny sterownik logiczny) jest mózgiem każdej maszyny. W dużym skrócie jest to taki komputer, który jest przystosowany do warunków przemysłowych.

Sterownik PLC działa na zasadzie uruchamianej cyklicznie sekwencji trwającej milisekundy, podczas której wykonywana jest:

  • Autodiagnostyka.
  • Odczyt wejść (czujników).
  • Sekwencja programu sterowania.
  • Wysterowanie wyjść (elementów wykonawczych).

PLC – przykład zastosowania

 

Maszyna, która nalewa wodę do butelek. Wejściem jest temperatura wody. Sterownik czeka aż woda będzie miała określoną temperaturę, dzięki czujnikowi (wejściu). Następnie wykonuje pewną sekwencję programu, która przyczynia się do tego, że wysterowane są określone wyjścia – kolejne zawory, które umożliwiają nalanie wody do butelki w ustalonej proporcji (albo tak długo aż czujnik obecności zauważy, że butelka jest już nalana).

Sterownik jest jak nasz mózg, gdzie:

  • Wejścia – zmysły, dzięki którym odbieramy bodźce z otoczenia.
  • Program – na podstawie bodźców podejmowana jest decyzja co organizm ma zrobić.
  • Wyjścia – konkretne zachowanie naszego ciała, reakcja, wykonywanie czynności.

    Składowe systemu sterowania PLC

     

    Standardowy zestaw systemu sterowania obejmuje:

    • Jednostka centralna (CPU).
    • Zasilacz.
    • Karty Wejść-Wyjść.
    • Karta komunikacyjna.

    PLC ma swój system operacyjny, ale jest on zoptymalizowane pod realizację swojej sekwencji sterowania, a nie na samego siebie. Komputer przemysłowy z kolei ma swój system operacyjny, który pewne zasoby zużywa na to, że działa. Podobnie jak z naszymi laptopami, czy telefonami.

    Zasady programowania sterowników

     

    Pięć podstawowych kroków programowania PLC:

    • Opis technologii i tego co się ma się dziać.
    • Specyfikacja elektryczna wejść-wyjść (dokumentacja).
    • Dokumentacja sygnałowa.
    • Zbudowanie process-flow.
    • Programowanie, uruchomienie, oddanie do użytku.

    PLC a zakup maszyny

     

    Na co zwrócić uwagę przy zakupie systemu sterowania? W realizacji procesu zakupowego, często decyduje cena. Trzeba mieć świadomość, że tańsza oferta na maszynę może po prostu nie zawierać wiele elementów, które mogą ją przystosować do przyszłej rozbudowy, czy komunikowania się z otoczeniem.

    PLC a standaryzacja

     

    Jeżeli decydujemy się na jednego dostawcę systemów sterowania (jedną rodzinę sterowników PLC), to dzięki temu wystarczy, że dział techniczny ma wiedzę programistyczną i diagnostyczną z jednego standardu. Ponadto na magazynie części przechowujemy te same elementy dla każdej maszyny.

    Dokumentacja elektryczna i sygnałowa jest niezbędna do późniejszego utrzymania maszyny w ruchu, czy modernizacji. Ponadto daje możliwość późniejszej rozbudowy maszyny o potencjalne systemy do zbieranie danych. Dzięki temu mocniej technicznemu wpisowi i nagraniu chciałbym, żebyś trochę lepiej zrozumiał zadania, jakie należy stawiać sterownikom PLC w aspekcie nie tylko sterowania maszyną. Sterownik jest kluczowym elementem w przeprowadzeniu Transformacji Cyfrowej firmy produkcyjnej. Zapraszam na drugą część nagrania, gdzie mówimy na temat tego, jak system PLC wykorzystać w biznesie.

    Zapoznaj się z naszym poprzednim wpisem, który poświęciliśmy raportowanie produkcji.

    Powiązane odcinki

    Ślad węglowy – o co w nim chodzi?

    Ślad węglowy - na czym polega? Ślad węglowy i efekt cieplarniany. Na czym polegają te zjawiska i jaki mamy na nie wpływ? ODCINEK 45  Czym jest ślad węglowy? Na czym polega efekt cieplarniany? W tym odcinku poruszamy istotne i coraz bardziej aktualne zagadnienie - ślad...

    Jak kupować rozwiązania Przemysł 5.0?

    Jak kupować rozwiązania Przemysł 5.0? W jaki sposób dokonać skutecznego zakupu rozwiązań opartych o piątą i czwartą rewolucję przemysłową? ODCINEK 44  Industry 5.0 - Jak kupić nowoczesne rozwiązania technologiczne? Dziś skupimy się na kluczowych etapach implementacji...

    0 komentarzy

    Wyślij komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *